PP neboli rodokmen neboli "papíry"

 

Rodokmen je oficiální dokument dokazující původ kočky.

Lze se z něj dozvědět spoustu informací: jméno kočky, její datum narození, plemeno a zbarvení, jméno chovatelské stanice, kde byla číča odchována, pohlaví, číslo, pod kterým je kočka zapsána v plemenné knize. Pokud je kočka čipována, také číslo čipu.

Lze se z něj také dočíst údaje o 4 generacích předků s označením jejich zbarvení atd., což je důležité zejména pro budoucího chovatele.

Docela často se mě lidé ptají, proč si kupovat papírové a tím pádem dražší zvíře? Když se na netu dá sehnat nepapírové mnohem levnější kotě, které navíc vypadá úplně stejně jako ragdoll...  Odpovědi se snadno najdou na kdejakých kočičích stránkách a já s nimi souhlasím.

 

I když zjevem se nepapírové koťátko podobá pravému ragdolovi, tak povahu riskujete. Pokud chovatel nemůže doložit ke kotěti průkaz původu (PP nebo tzv. papíry), nemáte nikdy jistotu, jaké má kotě předky a kdo s kým byl křížen. Tím pádem je povaha risk. Také nevíte zdravotní zatížení předků. U tzv. papírových koček by měly být téměř vyloučeny vrozené vady, zatěžující toto plemeno, pokud chovatel testuje vždy oba chovné jedince. U papírových koček se musí dodržovat přísné podmínky chovu, což třeba znamená, že kočka může mít koťata jen 3x za 2 roky. Koťata musí být od malička povinně očkována, odčervována...to samé dospělé kočky. Je toho ještě dost, co musí zodpovědný chovatel dodržovat a ten, kdo chová nepapírové kočky žádnými pravidly svazován není. Tím nechci shazovat všechny nepapírové chovatele, záleží také na lidské povaze. Ale pokud chci být zodpovědná a kočku nevyčerpávat častými porody atd. můžu se tedy stát členem Svazu chovatelů a tím pádem se zavázat dodržovat určitá pravidla.  Je to velmi obsáhlé téma a bylo by to na slohovou práci... Sama jsem kdysi byla v pokušení vykašlat se na pravidla, ale pokud chci mít ušlechtilou kočku s danou povahou, není jiná cesta. Jinak bych raději doporučila cestu do nějakého útulku, kde můžete udělat velký dobrý skutek, např. : https://www.kocky-online.cz/jportal/index.phtml nebo sem: https://www.kocici-utulek.cz/

 

Asi nejlepší popis toho, proč kotě s PP, jsem našla na těchto stránkách: https://www.kotatko.net/index.php?view=koteSppNeboBez

Pokud uvažujete o koupi kotěte, rozhodně doporučuji nejdřív přečíst tento článek...