Strava

Kočka je výlučný masožravec, který k životu nutně potřebuje bílkoviny, z nichž přijímá důležité látky. První rozhodnutí, které musíme učinit je, zda koupit krmivo suché v podobě granulí, nebo šťavnaté v podobě kapsiček, paštik nebo konzerv. Nelze říct, že jedno je lepší než druhé, obojí má svá pozitiva. Suché vydrží v misce déle „čerstvé“ a příznivě působí na kočičí chrup, ovšem obsahuje jen kolem 10 procent vody, což může pro kočku a její močové ústrojí představovat problém. Kočka, která je původem pouštní zvíře, totiž značnou část tekutin přijímá právě z potravy a někdy může být obtížné přimět ji pít. Naproti tomu šťavnaté krmivo z konzervy, které obsahuje kolem 80 procent vody, zase v misce rychle okorá a kočka, která je obecně citlivá na čerstvost (a někdy i správnou teplotu) své potravy, může o takovou potravu ztratit zájem.
 

Obsah masa nebo lépe, obsah bílkovin či proteinu je to, na co by spotřebitel měl při rozhodování o koupi krmiva pro kočku brát ohled. Čím je obsah masa a masných produktů vyšší, tím lépe. Maso je zdrojem bílkovin a také - pro kočky tolik důležitého - taurinu. Aminokyselina taurin se teplem během zpracování ničí, proto jej výrobci do krmiva přidávají. Jeho minimální obsah udávají někteří výrobci na obalu. Jeho nedostatek kočkám způsobuje poškození zraku, vede k oslabení srdečního svalu a může způsobovat problémy v trávicím ústrojí.

Dostatek volného taurinu, kterým by se kočkám zajistil jeho dostatečný příjem,  je podle evropské federace výrobců krmiv (FEDIAF) 0,10 gramu taurinu na 100 gramů krmiva.

 

Čím tučnější jsou granule, tím rychleji kočku zasytí a tím méně je jich k zasycení potřeba.  Aktivním zvířatům lze tučnější granule doporučit, máte-li však doma žravou a nepříliš aktivního mazlíčka, vybírejte spíše granule s nižší kalorickou hodnotou. Lenošivým nebo bytovým kočkám s velkým apetitem by tučné granule z dlouhodobého hlediska mohly způsobit problémy s hmotností. Granule, které se blíží obsahem tuku 9 procentům, již lze považovat spíše za nízkotučné. Suché krmivo s nízkým obsahem tuku však může vyvolávat pochybnosti o tom, co vlastně obsahuje, a zda- li výrobce nepoužil na úkor tuku či masa obiloviny.

Rozdíly v obsahu tuku najdeme mezi krmivy poměrně výrazné, sledujte proto složení výrobků na obalech a berte v úvahu i fyzickou aktivitu a apetit vašeho kočičího společníka. Zatímco některá krmiva obsahují přes 20 procent tuku, u jiných výrobci značně šetří.

 

Vláknina je důležitá i pro kočky, protože podporuje jejich trávení a stimuluje činnost střev. Ovšem z ryze výživového hlediska kočce vláknina nic nepřináší, proto by se její množství v granulích mělo pohybovat mezi 1 a 3 procenty, některé zdroje uvádějí maximální hranici 5 procent.

 

Součástí vyváženého krmiva pro jakékoli zvíře, kočky nevyjímaje, je správné zastoupení minerálních látek. Ty se běžně ukrývají pod souhrnným pojmem popel a jejich zastoupení by mělo být mezi 5 a 6 procenty. Vyšší obsah popela může svědčit o vysokém obsahu kostí ve výrobku a působit kočkám střevní problémy.

 

Sušené krmivo pro kočky  lze zakoupit v baleních nejrůznější velikostí.  Pokud však nemůžete velký objem granulí rychle spotřebovat, nemůžeme koupi několikakilogramových balení doporučit. Granule jsou po otevření obalu vystaveny dlouhodobému působení vzduchu (tuk v nich může žluknout) a plísním (mohou vytvářet nebezpečné mykotoxiny). Podobné je to s koupí granulí na váhu, kdy nemáte možnost kontroly nad tím, jak dlouho v obchodě granule stojí a za jakých podmínek jsou skladovány. Ačkoli to nemusí být na první pohled cenově výhodné, menší balení jsou z hlediska zachování zdravotní nezávadnosti krmiva lepší volbou.

 

Kočky nejsou lidé, a proto by ani neměly konzumovat to, co lidé. Některé potraviny jsou pro kočky toxické. Mezi ně patří: syrové ryby, syrová cibule a česnek, vaječné bílky, syrová zelenina. Mnoho koček je intolerantních na laktózu a neměly by konzumovat kravské mléko, které jim často způsobuje průjmy, zvláště pokud na něj nejsou od útlého věku zvyklé.

 

Dovolím si zveřejnit výsledky granulí dtestu z roku 2015:

 

1.N&D Natural & Delicious Adult Chicken & Pomegranate

2.Orijen Six Fish

3.Hill´s Science plan Adult Optimal Care Chicken

4.Purina Pro Plan Adult S vysokým podílem kuřecího masa

5.Royal Canin Hair & Skin Care

6.dm / Dein Bestes Adult reich an Lachs

7.Happy Cat Adult Atlantik-Lachs

8.Purina One Adult Bohaté na kuře a celozrnné obiloviny

9.Schesir Adult Maintenance With Chicken

10.Brit Premium Adult Chicken...

 

Samozdřejmě nelze hodnotit celou značku podle jednoho testovaného výrobku, je třeba řídit se výživovými doporučeními pro tu kterou konkrétní kočku a sledovat obsahy jednotlivých ingrediencí na obale :)